Korona czy implant co lepsze

Korona czy implant co lepsze – to pytanie zadaje sobie wiele ludzi. Gdy tracimy ząb, natychmiastowa odbudowa ubytku z punktu widzenia fizjologii, biomechaniki i estetyki jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. Opóźnienie zabiegu może prowadzić do wielu negatywnych skutków, takich jak zanik kostny w miejscu ubytku, rozchwianie i zmiana położenia sąsiednich zębów, zaburzenia zwarcia, trudności w mowie i żuciu oraz pogorszenie estetyki zębów, uśmiechu i rysów twarzy. Te konsekwencje mogą wystąpić niezależnie od ilości utraconych zębów, dlatego tak ważne jest szybkie działanie.

Metody Odbudowy Ubytków Zębowych

Odbudowa ubytków zębowych może być wykonana na wiele sposobów, z których implantologia i protetyka oferują różne, skuteczne metody. Poniżej przedstawiamy dwa popularne rozwiązania: są to przede wszystkim most protetyczny oraz implanty.

Most Protetyczny

Most protetyczny - dobre rozwiązanie lecz na krótszy czas
Dobre rozwiązanie lecz na krótszy czas – most protetyczny

Most protetyczny składa się z koron filarowych, osadzonych na zdrowych zębach sąsiadujących z ubytkiem oraz korony przęsłowej, która zastępuje brakujący ząb. Jest to najprostsza forma rekonstrukcji, ale ma swoje wady i wymagania. Aby zabieg mógł być wykonany natychmiastowo, ubytek musi być otoczony zdrowymi zębami. Zęby filarowe muszą zostać odpowiednio spreparowane, a czasami wymagają leczenia kanałowego oraz wzmocnienia włóknem szklanym, aby zapobiec ich złamaniu.

Wady mostów protetycznych:

 • Nie jest to rozwiązanie docelowe i wymaga okresowej wymiany (czas wymiany jest indywidualny).
 • Zanik kostny w miejscu ubytku, co prowadzi do powstania przerwy między przęsłem a dziąsłem, wymagając wymiany mostu.
 • Obnażenie korzeni zębów filarowych.

Zalety:

 • Szybkie w realizacji.
 • Tanie rozwiązanie.
 • Brak przeciwwskazań do wykonania zabiegu.

Implanty

Implant zębowy - inwestycja na długie lata
Implant zębowy – inwestycja na długie lata

Implanty najczęściej wykonuje się z tytanu i mają kształt śruby, zastępującej korzeń zęba. Zabieg implantacji trwa od 15 do 30 minut. Po implantacji na implancie może być osadzona tymczasowa praca protetyczna lub śruba zamykająca (gojąca). Po okresie 4 do 6 miesięcy, implantolog odsłania implant i osadza na nim docelową odbudowę protetyczną.

Wady:

 • Wyższa cena w porównaniu z mostem protetycznym.
 • U niektórych pacjentów mogą wystąpić przeciwwskazania do wszczepienia implantu.

Zalety:

 • Trwałe i dożywotnie rozwiązanie (nasza klinika udziela takiej gwarancji).
 • Bardzo wysoka estetyka.
 • Pełne odtworzenie funkcji zęba i prawidłowego zwarcia.
 • Ochrona przed negatywnymi skutkami, jakie występują po zastosowaniu mostu protetycznego.

Korona czy implant co lepsze: Cena i Korzyści

Ceny koron są zazwyczaj niższe niż ceny implantów. Jednak przy długoterminowej kalkulacji, implanty okazują się bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Implanty zapewniają trwałość i wyższą estetykę, co w perspektywie czasu przynosi większe korzyści zarówno funkcjonalne, jak i finansowe.

Dlaczego warto wybrać nasz gabinet?

Nasi stomatolodzy posiadają duże doświadczenie w uzupełnianiu ubytków w uzębieniu, oferując kompleksowe rozwiązania z zakresu implantologii i protetyki.

Jeśli zastanawiasz się nad implantami, nasi specjaliści są gotowi pomóc i doradzić najlepsze rozwiązanie dla Twojego przypadku.

Zapraszamy do kontaktu i konsultacji, aby wspólnie wybrać najkorzystniejszą metodę odbudowy ubytków zębowych, która przywróci pełnię zdrowia, funkcji i estetyki Twojego uśmiechu.